دنیا

گیتی، جهان، کره زمین، نزدیک‌تر

جنسیت اسم دنیا

دختر

دنیا به انگلیسی

donya

تعداد دنیا ها در ایران

133,452

تلفظ دنیا به فارسی

دنيا

ریشه اسم دنیا

عربی

تلفظ دنیا به انگلیسی

/donyā/

رنگ اسم دنیا

سبز

ابجد اسم دنیا

65

ابجد وسیط اسم دنیا

17

ابجد صغیر اسم دنیا

11

درباره نام دنیا

دنیا یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای دختران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای دختر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم دنیا را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم دنیا، به خاطر ریشه عربی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 133,452 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم دنیا

فردی بسیار وقت شناس هستید . نامی که رنگش سبز است متعلق به شخصی می باشد که از نظر نظم فردی و نظم کاری در رده ی بسیار بالایی قرار دارد. سعی ذاتی شما در رسیدگی به امور مختلف در زمان مقتضی می باشد و هیچگاه رسیدگی سریع امور را از دست نمیدهید. شرکت کارخانه یا هر اموری که در آن حضور داشته باشید متکی به زمان شناسی و وقت شناسی بسیار دقیق شما خواهند بود. شخصیت آرام و دقیق رنگ سبز سبب شده است که اطرافیانتان اعتمادی وافر به شما داشته باشند و برای حل مشکلاتشان همواره در پی شما باشند. این را به یاد داشته باشید که شما توانایی های وصف ناپذیری دارید ، پس بر توانایی های خود بیفزایید و آنها را پر و بال دهید که موفقیت شما تضمینیست.

اسم دنیا و معنی اسم دنیا

ریشه اسم دنیا

همانطور که گفتیم ریشه اسم دنیا عربی می باشد و تلفظ دنیا در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " دنيا " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /donyā/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم دنیا بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم دنیا در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم دنیا در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم دنیا در فرهنگ فارسی عمید :
[مقابلِ آخرت] زندگانی حاضر، جهانی که در آن هستیم. (نجوم) کرۀ زمین. جهان، گیتی، کهن بوم، کهن دز.
< br/>معنی اسم دنیا در فرهنگ معین :
جهانی که در آن هستیم، کره زمین.

معنی اسم دنیا در فرهنگ فارسی :
جهانی که در آن هستیم، عالم مادی، گیتی، این جهان عالم حاضر، مقابل آخرت عقبی. کره زمین. ( تصوف ) چیزیست که انسان را از خدا باز دارد.

معنی اسم دنیا در لغت‌نامه دهخدا :
به معنی نزدیک‌تر، مقابل قُصْوی. جهان. گیتی. این گیتی. جهانی که در آن هستیم. عالم مادی. عالم حاضر. مقابل آخرت. مقابل عقبی. ام حباب. این جهان. نقیض آخرت. عبارت است از آنچه شب و روز را در بر دارد و آنچه را که آسمان بر آن سایه افکنده و زمین آن را متحمل است.

معنی اسم دنیا در ثبت احوال

(در نجوم) كيهان.
جهان، گيتي.

حروف ابجد و طالع بینی نام دنیا

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم دنیا عدد " 65 " و ابجد وسیط " 17 " ، ابجد صغیر " 11 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که نامشان با حرف “د” آغاز می‌شود، بسیار دلپذیر، خوشرو و زیبا هستند. از جنبهٔ اخلاقی، آنها شجاع، با ایمان و عقلانی هستند. همواره به پیشرفت و ترقی کوشیده ولی ارزش مالی را کمتر می‌دانند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم دنیا گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم دنیا چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم دنیا

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم دنیا

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

خالص، محض، میان

درخشان، لقب شهر بلخ

آگرین، آتشين، آذرين، بسيار شجاع و پركار

امید، آرزو

دارای ناز و زيبايي فراوان، (به مجاز) جذاب

حاکم، قاضی، داور، نام مردی بسیار سخاوتمند از قبیله طی

کامل، تمام، نام یکی از اصحاب حضرت علی (ع)

چتر، سایبان، چادر

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید

دیدگاه کاربران