خیام

خیمه، چادر دوز، خیمه فروش، نام حكيم عمر خيام نيشابوري فيلسوف، رياضي‌دان، منجم و شاعر نامدار ايران

جنسیت اسم خیام

پسر

خیام به انگلیسی

khayyam

تعداد خیام ها در ایران

2,284

تلفظ خیام به فارسی

خَيام

ریشه اسم خیام

عربی

تلفظ خیام به انگلیسی

/khayyām/

رنگ اسم خیام

آبی

ابجد اسم خیام

651

ابجد وسیط اسم خیام

15

ابجد صغیر اسم خیام

12

درباره نام خیام

خیام یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای پسران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای پسر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم خیام را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم خیام، به خاطر ریشه عربی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 2,284 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم خیام

فردی بسیار شگفت انگیز برای ایجاد یک زندگی مشترک می باشید. دیدی که شما به زندگی و توانایی های خود دارید به گونه ای است که میتوانید به بهترین شکل ممکن سختی های آن را پیشت سر گذاشته و در مسیر رسیدن به موفقیت های بالاتر قدم بردارید. همین رویکرد و اعتقاد سبب شده است که فرقی کاملا بی تعارف باشید . قدرت بالای شما در تحلیل مسائل مختلف سبب میشود که افراد بسیاری به سمت شما جذب شوند و از کمک های شما برای قرار گرفتن در مسیر صحیح بهره ببرند. آبی رنگ آسمان بی انتها می باشد که سبب بی انتها شدن تلاش و اعتقاد شما برای دسترسی به موفقیت ها شده است.

اسم خیام و معنی اسم خیام

ریشه اسم خیام

همانطور که گفتیم ریشه اسم خیام عربی می باشد و تلفظ خیام در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " خَيام " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /khayyām/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم خیام بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم خیام در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم خیام در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم خیام در فرهنگ فارسی عمید:
= خیمه

معنی اسم خیام در فرهنگ فارسی معین:
خیمه دوز، خیمه فروش .

معنی اسم خیام در لغت نامه دهخدا:
خیمه. خیمه ها. چادرها. سراپرده ها

معنی اسم خیام در ثبت احوال

(اَعلام) حكيم عمر خيام نيشابوري فيلسوف، رياضي‌دان، منجم و شاعر نامدار ايران در قرن ۵ هجری، که به خاطر رباعیهایش شهرت دارد.
همچنین او را از تدوین کنندگان زیج ملکشاهی و تقویم جلالی می‌دانند.

حروف ابجد و طالع بینی نام خیام

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم خیام عدد " 651 " و ابجد وسیط " 15 " ، ابجد صغیر " 12 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که ابتدای نامشان حرف “خ” است، علاوه بر داشتن چشمان زیبا و مهربان، به طور قابل توجهی مقرراتی هستند و همواره سعی می‌کنند روزی کمی داشته باشند. این افراد به شدت به نظم و انضباط علاقه‌مند هستند و قوانین را رعایت کرده و از مراعات اصول و قواعد زندگی پیروی می‌کنند. آن‌ها همچنین در تلاش هستند تا بهترین خود را به نمایش بگذارند و در هر فعالیتی که مشغول می‌شوند، خوشحالی را تجربه کنند. به طور کلی، افراد با حرف خ در نام خود با صفات فرهنگی و رفتاری بسیار قوی و منحصربفردی همراه هستند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم خیام گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم خیام چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم خیام

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم خیام

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

منسوب به شير، (به مجاز) دلير و شجاع، از شخصیت‌های شاهنامه، نام یکی از پسران گشتاسپ پادشاه کیانی

همسر کوروش پادشاه هخامنشی

دارنده ی اسب آماده، نام پدر داريوش بزرگ پادشاه هخامنشي

ترکیب دو اسم فاطمه و معصومه (رانده شده از آتش و بی‌گناه)

همنشین و مونس شاه، نظیر و همتای شاه، (به مجاز) بلند مرتبه

روشن و تابان، درخشنده

نعمت دهنده، دارا، ثروتمند

نورِ دین، روشنایی و فروغ دین

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید