حسن

نیکو، خوب روی، خوبی، نیکویی، جمیل، نام امام دوم شیعیان

جنسیت اسم حسن

پسر

حسن به انگلیسی

hasan

تعداد حسن ها در ایران

3,117,045

تلفظ حسن به فارسی

حَسن

ریشه اسم حسن

عربی

تلفظ حسن به انگلیسی

/hasan/

رنگ اسم حسن

زرد

ابجد اسم حسن

118

ابجد وسیط اسم حسن

10

ابجد صغیر اسم حسن

19

درباره نام حسن

حسن یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای پسران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای پسر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم حسن را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم حسن، به خاطر ریشه عربی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 3,117,045 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم حسن

مهمترین و بارزترین ویژگی شما هوش سرشاری است که دارید. هوش بالا و موقعیت سنجی های دقیق سبب شده است که خوش بینی بسیاری به زندگی و موقعیت هایی که با آنها روبرو می شوید داشته باشید و در نتیجه موفقیت های بسیاری پیش روی شماست. شخصیتی والای شما که هوشمندانه آن را ایجاد کرده اید سبب شده است که دوستان بسیاری در اطراف خود داشته باشید و اصطلاحا دورو بر شما همیشه پر می باشد. سعی کنید که در رسیدن به اهداف خود ابتدای مسیر را صحیح آغاز کنید چرا که هوش سرشار شما میتواند تضمینی برای رسیدن به بزرگترین اهداف باشد.

اسم حسن و معنی اسم حسن

ریشه اسم حسن

همانطور که گفتیم ریشه اسم حسن عربی می باشد و تلفظ حسن در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " حَسن " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /hasan/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم حسن بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم حسن در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم حسن در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معی اسم حسن در فرهنگ معین :
نیکو، جمیل، جمع: حِسان.

معنی اسم حسن در د انشنامه اسلامی :
به صورتی نیکو، حسن عبارت است از هر چیزی که بهجت و شادابی آورد و انسان به سوی آن رغبت کند.

معی اسم حسن در فرهنگ فارسی عمید :
خوب، نیکو، (فقه) ویژگی حدیثی با سند معتبر، زیبایی، جمال.

معنی اسم حسن در لغت‌نامه دهخدا :
در اصطلاح علم درایت نوعی از احادیث به این لقب شناخته شود. آملی گوید: و حسن آن است که در اسناد آن تهمتی نباشد، و شاذ نبود... و بعضی از متأخران گفتند: حسن آن است که در او ضعفی غیرمحتمل نباشد و صلاحیت آن داشته باشد که بدو عمل کنند و به اتفاق همه حدیث حسن حجت است، همچون حدیث صحیح و اگرچه دون اوست در قوت. درختی است خوش نما، استخوانی نزدیک آرنج، کناره ٔ استخوان ساق دست از سوی انگشت بزرگ، پشته ٔ بلند، خوبان.

معنی اسم حسن در ثبت احوال

حَسَن در لغت صفت مذكر از حُسن به معناي نيكو و زيباست.
و نيز از «حَسَنَ يَحسُنُ حُسناً» به معني زيبا شد و نيكو شد.
بقول حافظ: جمال حسن در حّد نصاب است زكاتم ده كه مسكين و فقيرم همچنين به معناي ملاحت، بهجت و صحت بكار مي‌رود.
حسن نام دومين امام معصوم فرزند امام علي (ع) و فاطمه زهرا (س) است كه او را سبط اكبر رسول الله (ص) هم مي‌گويند.
امام حسن (ع) در علم و حلم و مهرباني زبانزد خاص و عام بوده است.
دوران ده ساله امامت آن بزرگوار با خلافت غاصبانه معاويه پسر ابوسفيان همراه بوده است كه سرانجام با حيله معاويه در ۲۸ صفر سال ۵۰ هجري به فيض شهادت نائل آمد.
هر كس نام فرزندش حسن باشد و حرمت اين نام در آن خانواده حفظ گردد، تأثير اخلاقي و رواني بسزائي در اعضاي خانواده خواهد داشت بطوري كه همگان به ويژه فردي كه نام او «حسن» است به حُسن خلق و گذشت و مهرباني آراسته خواهد شد.
و پيام آيه شريف ه: «فتقبّلها ربُّها بقبولٌ حسنٍ و أًنبتَها نباتاً حسناً » در حق آن‌ها جاري خواهد شد.
توسل به نام امام حسن (ع) و ذكر مدام آن در سحرها و بعد از نماز صبح موجب جوشش محبت در اعضاي خانواده و خوش نامي در بين جامعه و رفع كدورت‌ها و دلتنگي‌ها در بين خويشاوندان خواهد شد. و در فرداي قيامت كساني كه به اين نام مزيّن هستند با ذكر نامشان در صحراي محشر مورد شفاعت آن بزرگوار قرار خواهند گرفت.
ز عشق آل طه گشته‌ام مست دگر حالي از اين خوشتر نخواهم بـراي زينت جان در دو عالـم بجـز خُلق حسن زيور نـخواهـم.

حروف ابجد و طالع بینی نام حسن

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم حسن عدد " 118 " و ابجد وسیط " 10 " ، ابجد صغیر " 19 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که با حرف “ح” در ابتدای نام خود نامگذاری شده‌اند، اغلب به داشتن اخلاق خوب و نگهداری رازها شهرت دارند، اما به طور معتدلی به تندی و دشنام‌زدن تمایل دارند و ممکن است با دیگران به جنگ بپردازند. همچنین، آنها به طور عمومی صورتی خوش‌چهره و جذاب دارند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم حسن گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم حسن چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم حسن

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم حسن

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

بانویی که در شیردوشگاه شیر گوسفندان را می دوشد

شاتل، روشن

ترکیب دو اسم محمد و حجت (ستوده و پیشوا)

امید، آرزو، زن خوش آواز

حکیم، دانشمند، دانا

داده خورشید، نام یکی از پادشاهان طبرستان

دارای نیروی راستی

ياري كننده، از نام‌های پروردگار

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید

دیدگاه کاربران