جهانگیر

فاتح جهان، جهان گشا

جنسیت اسم جهانگیر

پسر

جهانگیر به انگلیسی

jahangir

تعداد جهانگیر ها در ایران

112,941

تلفظ جهانگیر به فارسی

جهانگير

ریشه اسم جهانگیر

فارسی

تلفظ جهانگیر به انگلیسی

/jahāngir/

رنگ اسم جهانگیر

طلایی

ابجد اسم جهانگیر

289

ابجد وسیط اسم جهانگیر

37

ابجد صغیر اسم جهانگیر

19

درباره نام جهانگیر

جهانگیر یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم جهانگیر پسر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی پسر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم جهانگیر که در انگلیسی به صورت jahangir نوشته میشود و به دلیل ریشه فارسی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 112,941 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم جهانگیر

رنگ نام شما طلایی می باشد ، طلایی رنگ طلاست و شما همچون طلا در بین اطرافیانتان میدرخشید . کمال گرایی بالایی که دارید در کنار رفتار و کلام صحیح که برگرفته از فرهنگ بالای خانواده ی شما می باشد سبب شده است که در انتخاب دوستان و اطرافیانتان محتاطتر باشید و افرادی متناسب با شخصیت خودتان در کنارتان باشند. دید شما به زندگی می تواند شما را به یک آموزگار یا یک آموزش دهنده ی خبره تبدیل کند که دانش آموزان خود را در جهت رسیدن به بالاترین مقام ها تربیت خواهد کرد.

اسم جهانگیر و معنی اسم جهانگیر

ریشه اسم جهانگیر

همانطور که گفتیم ریشه اسم جهانگیر فارسی می باشد و تلفظ جهانگیر در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " جهانگير " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /jahāngir/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم جهانگیر بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم جهانگیر در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم جهانگیر در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم جهانگیر در فرهنگ فارسی معین:
گیرنده جهان

معنی اسم جهانگیر در لغت نامه دهخدا:
فتح کننده ٔ دنیا. گیرنده ٔ عالم . جهانگشا


چنین داد پاسخ که ای پهلوان
جهانگیر و بیدار و روشن روان .

فردوسی

معنی اسم جهانگیر در فرهنگ نام ها:
جهان گشا ، بسیار مشهور در همه‌ی جهان ، فراگیرنده‌ی عالم .
معنی اسم جهانگیر در ثبت احوال

۱- جهان گشا؛ ۲- بسيار مشهور در همه‌ي جهان؛ ۳-فراگيرنده‌ي عالم؛ ۴- (اَعلام) ۱) چهارمین امپراتور گورکانی هند [۱۰۱۴-۱۰۳۷ قمری]، که سخت تحت تأثیر همسرش نورجهان بود.
با هندوها بردباری پیشه کرد و به تشویق هنرمندان و ادیبان پرداخت؛ ۲) جهانگیر: (= جهانگیر ابن رستم) اتابک لر کوچک [تا سال ۹۵۹ هجری]، که مدت فرمانروایی‌اش معلوم نیست؛ ۳) جهانگیر: (= جهانگیر ترکمان) امیر سلسله‌ي آق قوینلو [۸۴۸-۸۵۷ قمری] که برادرش اوزون حسن او را برکنار کرد و خود جایش را گرفت.

حروف ابجد و طالع بینی نام جهانگیر

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم جهانگیر عدد " 289 " و ابجد وسیط " 37 " ، ابجد صغیر " 19 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
صفات ظاهری افرادی که ابتدای نامشان با حرف “ج” آغاز می‌شود، به دو دسته تقسیم می‌شوند. آنها یا پوستی سفید و قوام بدنی قدرتمند دارند، یا چهره‌ای سبزه دارند. این افراد معمولاً مهربان هستند، اما همواره گیج و پریشان و گمراه هستند و بیشتر با مشکلات معده دست و پنجه نرم می‌کنند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم جهانگیر گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم جهانگیر چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم جهانگیر

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم جهانگیر

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

نام نخستين پادشاه ایران از سلسله‌ی ماد

خوش صورت، زیبا

کوروش، نام نوعی ابر

مهربان، دلسوز

صف شکن، (به مجاز) شجاع و دلیر، از القاب حضرت علی (ع)

ترکیب دو اسم امیر و مهبد (فرمانروا و نگهدارنده ماه)

خوشنام

مقدس

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید