توران

نام سرزمینی که در ماوراءالنهر قرار داشت

جنسیت اسم توران

دختر

توران به انگلیسی

turan

تعداد توران ها در ایران

210,879

تلفظ توران به فارسی

توران

ریشه اسم توران

فارسی

تلفظ توران به انگلیسی

/turān/

رنگ اسم توران

زرد

ابجد اسم توران

657

ابجد وسیط اسم توران

21

ابجد صغیر اسم توران

18

درباره نام توران

توران یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم توران دختر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی دختر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم توران که در انگلیسی به صورت turan نوشته میشود و به دلیل ریشه فارسی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 210,879 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم توران

مهمترین و بارزترین ویژگی شما هوش سرشاری است که دارید. هوش بالا و موقعیت سنجی های دقیق سبب شده است که خوش بینی بسیاری به زندگی و موقعیت هایی که با آنها روبرو می شوید داشته باشید و در نتیجه موفقیت های بسیاری پیش روی شماست. شخصیتی والای شما که هوشمندانه آن را ایجاد کرده اید سبب شده است که دوستان بسیاری در اطراف خود داشته باشید و اصطلاحا دورو بر شما همیشه پر می باشد. سعی کنید که در رسیدن به اهداف خود ابتدای مسیر را صحیح آغاز کنید چرا که هوش سرشار شما میتواند تضمینی برای رسیدن به بزرگترین اهداف باشد.

اسم توران و معنی اسم توران

ریشه اسم توران

همانطور که گفتیم ریشه اسم توران فارسی می باشد و تلفظ توران در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " توران " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /turān/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم توران بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم توران در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم توران در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم توران در لغت‌نامه دهخدا:
نام ترکستان است و بعضی از خراسان و آن از مشرق است. ولایت ماوراءالنهر است. ملک ماورأالنهر، منسوب به تور. نام ولایتی است بر آن طرف آب آموی. چون این ملک را فریدون به تور، پسر بزرگ خود داده بود به توران موسوم شد. در پهلوی توران مرکب از «تور» + «آن » (پسوند نسبت و مکان ).

معنی اسم توران در فرهنگ فارسی:
سرزمینی است بر آن سوی آمو دریا (جیحون) یعنی ماورائ النهر و آن بخوارزم متصل بوده و از طرف مشرق تا دریاچه آرال امتداد داشته است جنگهای ایرانیان و تورانیان بخش مهم داستانهای ملی ما را تشکیل میدهد.

(در قدیم) قلمرو فرمانروایی تورانی ها در شاهنامه و آثار کهن دیگر شامل محدودهای آن سوی آمودریا (جیحون )، (در اعلام) از اسامی خاص زنان، نام سرزمینی منسوب به تور پسر فریدون پادشاه پیشدادی که بر آن سوی رود جیحون یعنی ماوراءالنهر واقع بوده و از طرف مشرق تا دریاچه آرال امتداد داشته است.

معنی اسم توران در ثبت احوال

(در پهلوی، turān )، (تور = پسر فریدون + ان (پسوند نسبت)) (اَعلام) ۱) سرزمین تورانیان که منسوب به تور پسر فریدون می‌باشد؛ ۲) (در قديم) قوم باستانی در داستانهای ملی ايران، که در روزگار کيانيان با ايرانيان در جنگ بودند؛ ۳) سرزمين آن قوم در شمال آمودريا؛ ۴) بیاب ان پهناوری در آسيای مرکزی، در جنوب و خاور درياچه‌ي آرال، که رودهای آمودريا و سيردريا آن را به بيابانهای قراقوم و قزل قوم تقسيم می کند.

حروف ابجد و طالع بینی نام توران

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم توران عدد " 657 " و ابجد وسیط " 21 " ، ابجد صغیر " 18 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
این افراد زیبا و خوش رفتار هستند. آنها همیشه تلاش می کنند تا در تمام اعمال خود عادلانه باشند و از انجام هر گونه گناه پشیمان می شوند و توبه می کنند. آنها از دیدن رنج و درد دیگران ناراحت می شوند و سریع به عنوان دوست و همکار به آنها دلجویی می کنند. آنها می خواهند همه اطرافیان خود را راضی و خوشحال ببینند و نمی خواهند کسی از آنها برنجد.علاوه بر این، آنها افراد کم خوابی هستند و عموما تمایل دارند تا تنهایی در فضای خلوت و آرامش بگذرانند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم توران گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم توران چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم توران

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم توران

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

دختران صبور و بردبار، از القاب حضرت زینب (س)

مهرورز، مهربان، دلبر، ستایش، بخشش، با شکوه

ترکیب دو اسم محمد و صالح (ستوده و نیکوکار)

پسر عاقل و دانا

نام دختر امام موسی کاظم (ع)، لقب حضرت مریم (س)، بانوی بلندمرتبه و پاکدامن

خوب‌روی و نیکو سیما مانند آفتاب

مقدس

جامه در سر كشيده، سوره‌ی هفتاد و چهام از قرآن كريم

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید

دیدگاه کاربران