تقی

پرهيزگار، باتقوا، لقب نهمين امام شيعيان

جنسیت اسم تقی

پسر

تقی به انگلیسی

taghi

تعداد تقی ها در ایران

195,030

تلفظ تقی به فارسی

تقی

ریشه اسم تقی

عربی

تلفظ تقی به انگلیسی

/taqi/

رنگ اسم تقی

سبز

ابجد اسم تقی

510

ابجد وسیط اسم تقی

18

ابجد صغیر اسم تقی

6

درباره نام تقی

تقی یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم تقی پسر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی پسر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم تقی که در انگلیسی به صورت taghi نوشته میشود و به دلیل ریشه عربی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 195,030 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم تقی

فردی بسیار وقت شناس هستید . نامی که رنگش سبز است متعلق به شخصی می باشد که از نظر نظم فردی و نظم کاری در رده ی بسیار بالایی قرار دارد. سعی ذاتی شما در رسیدگی به امور مختلف در زمان مقتضی می باشد و هیچگاه رسیدگی سریع امور را از دست نمیدهید. شرکت کارخانه یا هر اموری که در آن حضور داشته باشید متکی به زمان شناسی و وقت شناسی بسیار دقیق شما خواهند بود. شخصیت آرام و دقیق رنگ سبز سبب شده است که اطرافیانتان اعتمادی وافر به شما داشته باشند و برای حل مشکلاتشان همواره در پی شما باشند. این را به یاد داشته باشید که شما توانایی های وصف ناپذیری دارید ، پس بر توانایی های خود بیفزایید و آنها را پر و بال دهید که موفقیت شما تضمینیست.

اسم تقی و معنی اسم تقی

ریشه اسم تقی

همانطور که گفتیم ریشه اسم تقی عربی می باشد و تلفظ تقی در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " تقی " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /taqi/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم تقی بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم تقی در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم تقی در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم تقی در فرهنگ فارسی عمید:
پرهیزگار، خداترس، باتقوا.

معنی اسم تقی در فرهنگ فارسی معین:
پرهیزگار. جمع : اتقیاء.

معنی اسم تقی در لغت‌نامه دهخدا:
پرهیزکار. به معنی ترسنده از خدا و مجازاً به معنی پرهیزکار. پرهیز کردن. لقب امام محمد بن علی بن موسی الرضا،امام نهم شیعیان.

معنی اسم تقی در ثبت احوال

تقي ،در لغت به معناي پرهيزگار و پرهيزكردن و جمع آن اتقياست (۱) در قرآن كريم آمده است « تلك الجنه اللتي نورث من عبادنا من كان تقيا ( ۲)بهشت را بندگاني كه پرهيزگار و متقي باشند به ارث مي برند .
رسول اكرم ( صلي الله عليه و آله و سلم) نيز فرمود : « ان الله يحب الاتقياء الاخفيا» (۳)خداوند منان پرهيزگاراني راكه به نشان هستند دوست مي دارد تقي ، لقب امام محمد بن علي نهمين امام شيعيان است .و القاب ديگر او «جواد»به معني بسيار بخشنده است ، چرا كه آن بزرگوار هر چه داشت در راه خداي را گذشت اخلاقي و عفو از روي صبر و شكيبائي دانست بطوريكه فرمود : «وبالتقوي فازالصابرون» (۴) هر كس نام او « تقي» باشد و از روي تقوا و پرهيزگاري بذل و بخشش نمايد و منتي بر ديگران نگذارد و نيت او طهارت باطن و تقرب به حق باشد و در اين راه به نام و ياد امام جواد ( عليه السلام) توسل جويد ، بزودي آثار وبركات آنرا در زندگي خود احساس خواهد كرد و در دنيا و آخرت از دعاي خير آن بزرگوار بهره مند خواهد بود.
امام جواد ( عليه السلام )با وجود سن كم در مناظره هاي علمي بزرگ توسط مأمون عباسي دعوت مي شذ بر غم نيت پليد آنان آنچنان در مباحث علمي و حكمي مي درخشيد كه همه علماي مجلس در حيرتي عجيب فرو مي رفتند و اين در واقع درخشش حكمت و سرّ امامت بود كه در لسان مبارك آن حضرت جاري مي شد.
هر كه را سرمايه تقوا ميشود فارغ از اميال دنيا مي شود هر چه دارد ميدهد در راه دوست چون جواد ازجود احياء مي شود(۵)

حروف ابجد و طالع بینی نام تقی

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم تقی عدد " 510 " و ابجد وسیط " 18 " ، ابجد صغیر " 6 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
این افراد زیبا و خوش رفتار هستند. آنها همیشه تلاش می کنند تا در تمام اعمال خود عادلانه باشند و از انجام هر گونه گناه پشیمان می شوند و توبه می کنند. آنها از دیدن رنج و درد دیگران ناراحت می شوند و سریع به عنوان دوست و همکار به آنها دلجویی می کنند. آنها می خواهند همه اطرافیان خود را راضی و خوشحال ببینند و نمی خواهند کسی از آنها برنجد.علاوه بر این، آنها افراد کم خوابی هستند و عموما تمایل دارند تا تنهایی در فضای خلوت و آرامش بگذرانند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم تقی گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم تقی چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم تقی

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم تقی

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

تابان، درخشان، پرتو افشان

ترکیب دو اسم محمد و راشد (ستوده و دیندار)

ترکیب دو اسم محمد و بشیر( ستوده و مژده دهنده)

كسی كه به آهستگی راه میرود

آشکار، نمایان، دیده شده، به چشم آمده

نام فرشته نگهبان برف و باران و تگرگ

دامنه کوه، دامن

منسوب به احسان، بخشش، خوبی، نیکی

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید