بلقیس

نام ملکه سرزمین سبا که در قدرت و زیبایی مشهور بود و سرانجام با سلیمان پیامبر ازدواج کرد

جنسیت اسم بلقیس

دختر

بلقیس به انگلیسی

belghis

تعداد بلقیس ها در ایران

168,606

تلفظ بلقیس به فارسی

بِلقيس

ریشه اسم بلقیس

عبری

تلفظ بلقیس به انگلیسی

/belqis/

رنگ اسم بلقیس

صورتی

ابجد اسم بلقیس

202

ابجد وسیط اسم بلقیس

22

ابجد صغیر اسم بلقیس

13

درباره نام بلقیس

بلقیس یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای دختران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای دختر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم بلقیس را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم بلقیس، به خاطر ریشه عبری اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 168,606 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم بلقیس

از نظر قوای بدی شگفت انگیز هستی که آن هم نشأت گرفته از اراده بالای شماست. نیروی اراده ی شما سبب شده است که رویاهایی که دارید را به راحتی بدست آورید. با چنین خصوصیاتی شما یک مدیر واقعی هستید و میتوانید مسئولیت های مختلفی را به عهده گرفته و با یاری به دیگران آن ها را نیز در مسیر درست قرار دهید. از دیدگاه عاطفی قدرت بالایی دارید ، به عمق روابط عاطفی می روید، در حالی که در سمت مقابل با هر کسی نیز صمیمی نمی شوید.

اسم بلقیس و معنی اسم بلقیس

ریشه اسم بلقیس

همانطور که گفتیم ریشه اسم بلقیس عبری می باشد و تلفظ بلقیس در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " بِلقيس " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /belqis/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم بلقیس بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم بلقیس در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم بلقیس در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم بلقیس در فرهنگ فارسی :
ملکه شهر [ سبا ] معاصر سلیمان بن داود که به ملاقات او رفت. در روایات وی همسر سلیمان معرفی شده. توضیح این کلمه را بعضی بکسر با و فتح قاف و عده ای بضم با و فتح قاف تلفظ کنند ولی بنا به ضبط بستانی در [ دایره المعارف ] و اعلام المنجمد به فتح با و کسر قاف و بنا به ضبط [ قاموس ] به فتح هر دو است.

بـِلقِیس بنت ذی شَرح، ملکه‌ی سبا، به گفته روایات اسلامی دخت ر هدهاد بن شرحبیل و ملکه سرزمین سَبَأ بود. او زنی یمنی و از اهالی مَأرِب بود که پس از پدرش بر مآرب حکومت می کرد.

معنی اسم بلقیس در دانشنامه اسلامی :
بلقیس، نام ملکه سبا در آثار اسلامی است. در قرآن (سوره نمل: ۲۰ـ۴۴) از دیدار و گفتگو ی ملکه سبا با سلیمان سخن رفته اما نام او نیامده است، احتمالاً در فرهنگ اسلامی مفسران به دلایلی که روشن نیست نام بلقیس را به این داستان افزوده اند.(به عنوان نمونه رجوع کنید به طبری، ج۹، جزء۱۹، ص۹۵؛ مقدسی، ج۳، ص۱۰۸؛ بیضاوی، ج۴، ص۱۱۵) سپس این نام در داستانهای گونا گون و متعدد در ادبیات رایج شده است. داستان ملکه سبا در روایات اسلامی شرح و بسط بسیار یافته اما مشخص نیست از چه دوره ای نام بلقیس را به ملکه سبا داده اند (دایره المعارف فارسی، ذیل «سبا»). در نسب بلقیس گفته اند که وی دختر هَدهادبن شَرْحَبیل (یا شراحیل) بن مالک، ا ز بنی یَعْفر بن سَکسک و از حمیریان است. برخی یکی از والدین وی را از جنیان دانسته اند؛ درباره چگونگی به حکومت رسیدن بلقیس، وصف ثروت و عرش وی گزارش های بسیاری در دست است. ملکه سبا تنها زنِ حاکم با توانایی های ویژه است که در قرآن از وی یاد شده است. مقصود از «امراه » در آیه ۲۳ سوره نمل(۲۷) اوست.

معنی اسم بلقیس در ثبت احوال

(اَعلام) ملكه‌ي شهر سبا كه در روايات نام همسر حضرت سليمان(ع) است.
[پيشينه و ريشه‌ي نام بلقيس به درستي دانسته نيست، برخي آن را برگرفته از واژه‌ي احتمالاً يونانيpallakhis، به معناي دختر باكره يا همخوابه دانسته‌اند و براي آن معادل‌هايي در زبان‌هاي آرامي و عبري برشمرده و بعضي ريشه‌ي يوناني آن را به معناي نوعي آلت موسيقي دانسته‌اند و معادل‌هايي در زبان سومري، اَكَديِ بابلي و لاتين براي آن برشمرده‌اند.
همچنين برخي بر اين عقيده‌اند كه نام بلقيس از واژه‌ي اوستايي pairikaدر دوره‌ي هخامنشيان است كه بعدها در فارسي به صورت پر ي درآمده است.
در هر صورت اينان متفق‌اند كه اين واژه وارد زبان عبري شده و در عربي به صورت بلقيس درآمده است.
(نقل مطالب از دانشنامه‌ي جهان اسلام ج ۴ص۷۳)].

حروف ابجد و طالع بینی نام بلقیس

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم بلقیس عدد " 202 " و ابجد وسیط " 22 " ، ابجد صغیر " 13 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که ابتدای اسم آنها با “ب” آغاز می‌شود، علاوه بر اینکه مغرور و زیبا هستند، از طبیعت مهربانی نیز برخوردارند. آنها از دیدگاه دوستی پایداری بسیار مهم می‌دانند و همواره در تلاشند تا روابط خود را با دیگران قوی و پایدار نگه دارند. این افراد، علاوه بر اینکه به دنبال پول و ثروت بیشتر نیستند، به مادیات اهمیت زیادی نمی‌دهند و به جای آن، به ارزش‌های انسانی و روابط عاطفی بین افراد توجه می‌کنند. هرچند مال و مکنت اندکی دارند، اما با داشتن چنین اصول و ارزش‌هایی، آنها توانسته‌اند زندگی روان و خوشبختی را در کنار خانواده و دوستان خود تجربه کنند.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم بلقیس گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

نظرتون درباره اسم بلقیس چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم بلقیس

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم بلقیس

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

(به مجاز) بت، الهه، معشوق زیبارو، دلبر

پهلوان زمین

گل کوکب

آفریننده، صنعتگر

محور آیین و کشش

دارای اجزا یا ساختار نازک و باریک همراه با ظرافت و تناسب، نکته سنج و نکته دان

بخشنده، امیدوار

در زند و پازند نور و روشنایی، و در پهلوی خورشید است

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید

دیدگاه کاربران