ایرج

خوب‌روی و نیکو سیما مانند آفتاب

جنسیت اسم ایرج

پسر

ایرج به انگلیسی

iraj

تعداد ایرج ها در ایران

154,798

تلفظ ایرج به فارسی

ايرج

ریشه اسم ایرج

فارسی

تلفظ ایرج به انگلیسی

/irāj/

رنگ اسم ایرج

آبی

ابجد اسم ایرج

214

ابجد وسیط اسم ایرج

22

ابجد صغیر اسم ایرج

7

درباره نام ایرج

ایرج یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم ایرج پسر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی پسر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم ایرج که در انگلیسی به صورت iraj نوشته میشود و به دلیل ریشه فارسی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 154,798 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم ایرج

فردی بسیار شگفت انگیز برای ایجاد یک زندگی مشترک می باشید. دیدی که شما به زندگی و توانایی های خود دارید به گونه ای است که میتوانید به بهترین شکل ممکن سختی های آن را پیشت سر گذاشته و در مسیر رسیدن به موفقیت های بالاتر قدم بردارید. همین رویکرد و اعتقاد سبب شده است که فرقی کاملا بی تعارف باشید . قدرت بالای شما در تحلیل مسائل مختلف سبب میشود که افراد بسیاری به سمت شما جذب شوند و از کمک های شما برای قرار گرفتن در مسیر صحیح بهره ببرند. آبی رنگ آسمان بی انتها می باشد که سبب بی انتها شدن تلاش و اعتقاد شما برای دسترسی به موفقیت ها شده است.

اسم ایرج و معنی اسم ایرج

ریشه اسم ایرج

همانطور که گفتیم ریشه اسم ایرج فارسی می باشد و تلفظ ایرج در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " ايرج " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /irāj/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم ایرج بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم ایرج در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم ایرج در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم ایرج در لغت‌نامه دهخدا :
نفس فلک آفتاب به مناسبت خوب‌رویی و خوش‌پیکری این نام بر او نهادند که هر کس او را دیدی مهر او ورزیدی. نفس فلک آفتاب. از برساخته‌های فرقه ٔ آذرکیوان بنظر می‌رسد ولی در فرهنگ دساتیر نیامده. نام پسر فریدون است که به دست برادران خود سلم و تور کشته شد. ایران را باو منسوب داشته ایران خواندند و توران را که از تور بود توران نامیدند. در داستان‌های ملی ایران پسر کوچک‌تر فریدون.

به معنی یاری دهنده ی آریایی ها.

معنی اسم ایرج در ثبت احوال

۱- ياري دهنده‌ي آريايي‌ها؛ ۲- (اَعلام) ۱) (در شاهنامه) شاهزاده‌ي ایرانی، پسر کوچک فریدون که پدرش پادشاهی ایران را به او داد.
برادرانش سلم و تور بر او حسد بردند و او را کشتند پسرش منوچهر انتقام خون پدر را گرفت؛ ۲) ایرج میرزا [۱۲۵۲-۱۳۰۴ شمسی] شاعر ایرانی از شا هزادگان قاجار، ملقب به جلال الممالک، از پیشگامان تحول در شعر فارسی که شعر را به زبان رایج نزدیک کرد.
نخستین شاعر ایرانیِ سراینده‌ي شعرِ کودک.

حروف ابجد و طالع بینی نام ایرج

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم ایرج عدد " 214 " و ابجد وسیط " 22 " ، ابجد صغیر " 7 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که اسمشان با “الف” شروع می‌شود، اخلاق خوب و رفتار متعالی دارند و بسیار مهربان هستند. آنها به سرعت با دیگران صمیمی می‌شوند. آنها ملاحظه‌گر هستند و زندگی را با جنگ و جدال و گفتگو پیش می‌برند و هر آنچه که می‌خواهند را به دست می‌آورند. بهتر است که پیراهن سیاه نپوشند زیرا این باعث ناراحتی شده و سبب مشکلات زیادی می‌شود.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم ایرج گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم ایرج چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم ایرج

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم ایرج

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

خانه ی پدری، جگر گوشه و عزیز

پروانه، فرانک

راهنما، رهبر، هدایت کننده، از نام‌های پروردگار، لقب امام دهم شيعيان

گران‌بها، قیمتی، گران

فرخنده، مبارك، سرسبز و با طراوت، شاد، خوشحال، خوب، خوش

شاد و خوشحال، درون ماه، مثل ماه، فرشته، گياهي كه كنار آب مي‌رويد

پدرِ خاک، از کنیه‌های حضرت علی(ع) امام اول شیعیان

پادشاه كوه

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید

دیدگاه کاربران