ادیب

با ادب، با فرهنگ، زیرک، سخن شناس

جنسیت اسم ادیب

پسر

ادیب به انگلیسی

adib

تعداد ادیب ها در ایران

12,930

تلفظ ادیب به فارسی

اَديب

ریشه اسم ادیب

عربی

تلفظ ادیب به انگلیسی

/adib/

رنگ اسم ادیب

قرمز

ابجد اسم ادیب

17

ابجد وسیط اسم ادیب

17

ابجد صغیر اسم ادیب

8

درباره نام ادیب

ادیب یکی از اسم های محبوب بین ایرانیان است. جنسیت اسم ادیب پسر است و بنابراین میتوانید این اسم را روی پسر خودتان قرار دهید. همچنین این اسم را میتوان به صورت ترکیبی با نام های دیگر نیز استفاده کرد که این مورد امتیاز بسیار بزرگی برای اسم محسوب میشود.

اسم ادیب که در انگلیسی به صورت adib نوشته میشود و به دلیل ریشه عربی که دارد در کشورهای دیگری جز ایران نیز مورد استفاده قرار میگیرد. این نام به طور تقریبی در داخل کشور 12,930 بار تا کنون استفاده شده است و میتوان گفت که از نام های پرطرفدار محسوب میشود.

خصوصیات اسم ادیب

فردی بسیار جسور هستید. از هیچ چیز و هیچ کس ترسی ندارید ، آشکار به مبارزه ی جدی با مشکلات می پردازید و در این بین از جان مایه میگذارید. خونگرمی شما سبب شده است که با افراد بسیاری ارتباط داشته باشید، از این رو مراقب آنها باشید و از توانایی های والای خود در جهت های مثبت زندگی خود استفاده کنید.

اسم ادیب و معنی اسم ادیب

ریشه اسم ادیب

همانطور که گفتیم ریشه اسم ادیب عربی می باشد و تلفظ ادیب در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " اَديب " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /adib/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم ادیب بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم ادیب در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم ادیب در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم ادیب در فرهنگ فارسی عمید:
کسی که علم ادب می داند. سخن سنج، سخن دان. بافرهنگ. [قدیمی] دبیر، معلم.

معنی اسم ادیب در فرهنگ معین:
بافرهنگ، دانشمند. دانای علم و ادب. معلم، مربی.

معنی اسم ادیب در فرهنگ فارسی:
زیرک، نگاهدارنده حد هر چیز. دانا و شاعر، فرهنگ ور، با فرهنگ، فرهنگی، دانشمند، هنرمند، خداوند ادب، سخن سنج، سخن دان. آموزنده ادب، فرهنگ آموز، ادب آموز. دبیر. رسم دان، آداب دان. جمع : ادبائ.

معنی اسم ادیب در لغت‌نامه دهخدا:
زیرک. نگاهدارنده ٔ حدّ هر چیز. فرهنگ ور. بافرهنگ. فرهنگی. دانشمند. هنرمند. خداوند ادب. ادب دارنده. دانای علوم ادب. سخن دان.
< br/>

معنی اسم ادیب در ثبت احوال

۱- زيرك، ۲- نگاهدارنده‌ي حد همه چيز؛ ۳- بافرهنگ، دانشمند؛ ۴- خداوند ادب؛ ۵- آن كه در علوم ادبي تخصص دارد، متخصص ادبيات، سخن‌دان، سخن شناس؛ ۶- (در قديم) آراسته به ارزش‌هاي اخلاقي، آداب‌دان؛ ۷- (اَعلام) اديب پيشاوري: [۱۲۲۲-۱۳۰۹ شمسی]، اديب و شاعر فارسی زبان مت ولد پیشاور، متخلص به ادیب، که در ایران به تدریس فلسفه و ادبیات پرداخت و جمعی از ادیبان ایران شاگرد او بودند.

حروف ابجد و طالع بینی نام ادیب

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم ادیب عدد " 17 " و ابجد وسیط " 17 " ، ابجد صغیر " 8 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

طالع بینی از روی حرف اول اسم
افرادی که اسمشان با “الف” شروع می‌شود، اخلاق خوب و رفتار متعالی دارند و بسیار مهربان هستند. آنها به سرعت با دیگران صمیمی می‌شوند. آنها ملاحظه‌گر هستند و زندگی را با جنگ و جدال و گفتگو پیش می‌برند و هر آنچه که می‌خواهند را به دست می‌آورند. بهتر است که پیراهن سیاه نپوشند زیرا این باعث ناراحتی شده و سبب مشکلات زیادی می‌شود.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم ادیب گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم ادیب چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم ادیب

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم ادیب

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

عطرآگین و خوش‌بو

ترکیب دو اسم نزهت و زمان (پاکی و روزگار)

قسمت کننده، نام فرزند امام حسن (ع) كه در واقعه‌ي كربلا شهيد شد

منسوب به ماه مهر، مهربانی، (به مجاز) پاییز، نام جشن روز شانزدهم ماه مهر

منسوب به ماه، زیباروی، بزرگترین

ترکیب دو اسم رضا و علی (خشنود و بلندقدر)

ترکیب دو اسم محمد و مصطفی (ستوده و برگزیده)

زهره، ناهید، رب النوع عشق در نزد یونانی‌ها

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید