آزاد

رها شده از گرفتاری یا چیزی آزاردهنده، فارغ و آسوده

جنسیت اسم آزاد

پسر

آزاد به انگلیسی

azad

تعداد آزاد ها در ایران

40,680

تلفظ آزاد به فارسی

آزاد

ریشه اسم آزاد

فارسی

تلفظ آزاد به انگلیسی

/āzād/

رنگ اسم آزاد

سبز

ابجد اسم آزاد

13

ابجد وسیط اسم آزاد

13

ابجد صغیر اسم آزاد

13

درباره نام آزاد

آزاد یکی از اسامی محبوب و پرطرفدار در بین ایرانیان است. این نام، عموماً برای پسران استفاده می شود و می توانید آن را به عنوان یک انتخاب مناسب برای پسر خود در نظر بگیرید. همچنین، می توان اسم آزاد را با نام های دیگر ترکیب کرد و از این ترکیبات بسیار زیبا و متنوع نام برد.

استفاده از اسم آزاد، به خاطر ریشه فارسی اش، در کشورهای دیگر نیز رایج است و در طول سالها به محبوبیت بالایی دست یافته است. در واقع، این نام تاکنون حدود 40,680 بار در داخل کشور استفاده شده است و به عنوان یکی از نام های پرطرفدار محسوب می شود.

خصوصیات اسم آزاد

فردی بسیار وقت شناس هستید . نامی که رنگش سبز است متعلق به شخصی می باشد که از نظر نظم فردی و نظم کاری در رده ی بسیار بالایی قرار دارد. سعی ذاتی شما در رسیدگی به امور مختلف در زمان مقتضی می باشد و هیچگاه رسیدگی سریع امور را از دست نمیدهید. شرکت کارخانه یا هر اموری که در آن حضور داشته باشید متکی به زمان شناسی و وقت شناسی بسیار دقیق شما خواهند بود. شخصیت آرام و دقیق رنگ سبز سبب شده است که اطرافیانتان اعتمادی وافر به شما داشته باشند و برای حل مشکلاتشان همواره در پی شما باشند. این را به یاد داشته باشید که شما توانایی های وصف ناپذیری دارید ، پس بر توانایی های خود بیفزایید و آنها را پر و بال دهید که موفقیت شما تضمینیست.

اسم آزاد و معنی اسم آزاد

ریشه اسم آزاد

همانطور که گفتیم ریشه اسم آزاد فارسی می باشد و تلفظ آزاد در فارسی و با توجه به لغت نامه های مرجع همچون فرهنگ لغت دهخدا ، معین و ... به صورت " آزاد " است.

در زبان انگلیسی نیز تلفظ این اسم به شکل “ /āzād/ " مرسوم است و ممکن است در برخی از کشورهای انگلیسی زبان به شکل های دیگری نیز تلفظ شود. صوت اسم آزاد بسیار زیبا می باشد و از این رو در هر زبانی از انگلیسی ، فرانسوی تا آلمانی به طور کامل قابل هجی کردن است.

معنی اسم آزاد در فرهنگ لغت

از نظر معنی می توان این اسم را بسیار زیبا و خوش معنا توصیف کرد. معنی اسم آزاد در فرهنگ لغت های مختلف به صورت زیر آورده شده است.

معنی اسم آزاد در فرهنگ فارسی عمید :
۱. رها؛ یله؛ رسته.
۲. بدون دلبستگی به دنیا و تعلقات آن؛ وارسته
۳. بی‌قیدوبند.
۴. آن‌که آزادی دارد.
۵. آنکه یا آنچه وابسته به ارگان دولتی نباشد.
۶. [مقابلِ ممنوع] بدون عامل بازدارنده.
۷. عزب؛ مجرد.
۸. (فلسفه) دارای اختیار.
۹. [قدیمی] آن که بندۀ کسی نباشد.

معنی اسم آزاد در لغت نامه دهخدا :
قسمی درخت جنگلی تنومند و بلند که چوب آن برای ساختن شانه و پوشانیدن پل و سقف بنا بکار است .

معنی اسم آزاد در فرهنگ فارسی معین :
۱ - رها، وارسته . ۲ - بی قید و بند. ۳ - نوعی ماهی استخوانی که گوشت قرمز و چرب دارد و بزرگی آن تا یک متر می رسد. ۴ - درختی است از خانواده نارونان . ۵ - آن که بنده کسی نباشد. مق بنده ، عبد. ۶ - مختار، مخیر. ۷ - نجیب ، اصیل . ۸ - سالم و بی گزند. ۹ - شاد، فارغ . ۱۰ - سرافراز.

معنی اسم آزاد در فرهنگ فارسی :
۱ - آنکه بند. کسی نباشد حر مقابل بنده عبد. ۲ - رها وارسته . ۳ - بی قید و بند . ۴ - شاد فارغ . ۵ - سر افراز. ۶ - سالم بی گزند . ۷ - مختار مخیر. ۸ - نجیب اصیل . ۹ - نوعی ماهی استخوانی که گوشت قرمز و چرب دارد و بزرگی آن تا یک متر میرسد و در بحر خزر موجود است آزاد ماهی . ۱٠ - درختیاز خانواد. نارونان که در همه جنگلهای شمال ایران وجود دارد و آن تنومند و بلند است و چوب وی برای ساختن شانه و پوشیدن پل و سقف بنا بکار رود . آقچه آغاج آزدار. ۱۱ - ارژن بعضی فرهنگها این کلمه را بمعنی ( ارزن ) و گاورس نوشته اند ارزن مصحف ( ارژن ) است . ۱۲ - بادامک ۱۳ - آزاد درخت
آنکه بنده نباشد.

معنی اسم آزاد در ثبت احوال

1- رها شده از گرفتاري يا چيزي آزار دهنده، فارغ، آسوده، بي دغدغه خاطر؛ مختار، صاحب اختيار؛ 2- (در گياهي) درخت جنگلي (آزاد درخت)؛ 3- (در قديم) نجيب، شريف، آزاده؛ 4- (در قديم) (شاعرانه) صفتي است براي بعضي گياهان.

حروف ابجد و طالع بینی نام آزاد

حروف ابجد و طالع بینی نام

یکی از نکاتی که در انتخاب اسم برای بسیاری اهمیت دارد ، توجه به حروف ابجد اسم و طالع بینی آن است. ابجد اسم آزاد عدد " 13 " و ابجد وسیط " 13 " ، ابجد صغیر " 13 " می باشد . با مشخص شدن عدد ابجد اسم میتوانید در مورد فاکتور های طبقات اجتماعی همچون اشرافی ، عرفانی ، کم درآمد و حادثه ساز محاسباتی را انجام دهید.

همچنین بسیاری بر این باورند که با توجه به جمع حروف ابجد میتوان طالع بینی کرد و مشاهده شده است که برخی با استفاده از همین اعداد اقدام به فالگیری بر اساس اسم نیز میکنند. در این بین با اصطلاحاتی همچون ابجد کبیر و ابجد صغیر نیز برخواهید خورد.

نکته ی دیگری که میتوان در مورد اسم آزاد گفت تاثیر آن بر فرزند شما می باشد. معنای این اسم ارج و منزل بیشتری را برای فرزند شما در بین هم سن و سال هایش ایجاد خواهد کرد و فرزند شما همواره به خاطر نام زیبای خود از شما سپاسگذار خواهد بود.

افراد مشهور هم نام

نظرتون درباره اسم آزاد چیه؟ ارسال دیدگاه

🏆 امتیاز شما به اسم آزاد

🎯 اشتراک گذاری این صفحه

واتساپ تلگرام

📣 نام های هم آوا با اسم آزاد

📁 دسته بندی اسم ها

😍 شاید شما هم دوست داشت باشید

رسول خدا، از القاب پیغمبر اکرم (ص) .

ترکیب دو اسم محمد و آریا (ستوده و نجیب)

دلسوز

دختر مهربان و با محبت،دختر خورشید

دارای قامت شکوهمند و زیبا

فرزند، نسل

دلیر، بی باک، پردل و جرئت، نترس

(به مجاز) زاییده‌ي ایل، فرزند ایل

💬 نظرتون درباره این اسم برامون بنویسید